مرجع خبری انتظار بجنورد

تهذیب ، تحصیل ، ورزش

عاشقان کوهستان
نویسنده : انتظار - ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/۱٢
 

آیدین بزرگی، مجتبی جراحی و پویا کیوان، سه کوهنورد ایرانی هستند که روز 25 تیر ماه پس از صعود به قله هشت هزار و 48 متری برودپیک در پاکستان و گشایش مسیری به نام «ایران» در این منطقه، هنگام بازگشت مسیر را گم کرده و دچار حادثه شدند.

نماینده سفارت ایران در منطقه قله پرودپیک در شمال پاکستان روز گذشته (یکشنبه) درباره آخرین خبر از کوهنوردان مفقود شده ایرانی گفت: تیم های امداد و کارشناسان موفق شدند علائمی از محل دقیق گرفتاری یکی از کوهنوردان کشورمان در قله پرودپیک پیدا کنند.

بر اساس این گزارش؛ دکتر تقی صادقی که هم اکنون در منطقه حوشه - کمپ کوهنوردان در نزدیکی قله برودپیک- بسر می برد امروز دوشنبه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد گفت: در جلسه دو ساعته با توماس لامال کوهنورد آلمانی در منطقه و فرماندار منطقه حوشه و جمعی از کوهنوردان محلی تصاویر گرفته شده از ارتفاعات شش تا هفت هزار متری بررسی و مختصات دستگاه جی پی اس یکی از کوهنوردان ایرانی که روز گذشته موفق به دریافت موقعیت آن شده بودیم نیز آنالیز شد.

وی افزود: در پایان این جلسه کوهنورد آلمانی گفت که متاسفانه امکان دسترسی به نقطه ای که سومین کوهنورد ایرانی ردیابی شده است هرگز وجود ندارد، در واقع عزیمت به آن نقطه و یا انجام عملیات جستجو ریسک بسیار بزرگی است.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: این سه کوهنورد کشورمان مسیر جدید را در قله برودپیک به نام ایران ثبت کردند و ضمن عبور از این مسیر و فتح قله مورد نظر در مسیر بازگشت گرفتار شدند.

وی افزود: ثبت این مسیر جدید یک افتخار بزرگ برای مردم جمهوری اسلامی ایران است، ھمچنین کوهنورد آلمانی نیز با اذعان به اقدام فوق العاده کوهنوردان کشورمان برای ثبت مسیر ایران در قله برودپیک تاکید کرد که کوهنوردان ایرانی افتخار بزرگی را برای مردم و کشورشان تقدیم کردند.

به عقیده تمامی کوهنوردان برجسته و کارشناسان متاسفانه زنده ماندن این کوهنوردان، از 20 جولای تا کنون، با توجه به شرایطی که با آن دست به گریبان بودند ، بسیار دشوار است. در ثانی، آنها در فرود خود از مسیر نرمال منحرف شدند و به همین دلیل موقیت آنان مشخص نشده است.

شادی روحشان صلوات